Prolezenej víkend, aneb za ferratama do Rakouska!

Ahoj horalové a horalky!

V dnešním článku bychom vám rádi přinesli pár typů na víkendové ferratění v Rakousku. Cílem výletu je rakouské městečko Gossau poblíž Dachsteinu cca 5 hodin jízdy z Prahy. Pokud máte na váš trip pouze sobotu a neděli, tak jako my, doporučujeme vyrazit v pátek po práci a přiblížit se Alpám, co to jen půjde.

První ferratu jsme měli na mapě zašpendlíkovanou už delší dobu. Objevili jsme ji na instagramu, kde ji proslavil především žebřík, který jsme interně pojmenovali jako nebeský. Pravděpodobně díky tomu je ferrata velmi oblíbená a hojně navštěvovaná, tudíž se na ní vydejte co nejdříve ráno. Nám se to bohužel nepodařilo a proto jsme si zážitek z hezké výstupové cesty nechali částečně pokazit čekáním ve frontách. Ale teď už k samotné ferratě. Ta trvá přibližně 3 hodiny a její obtížnost je klasifikovaná jako C.

Co se týče přístupu, můžete si vybrat mezi pěší formou, kterou vám to zabere zhruba hodinu a půl svižné chůze do kopce a nebo se nahoru můžete nechat vyvést za 11 euro lanovkou. Ferrata v sobě skrývá mnoho hezkých výhledů a téměř žádné záludnosti. Některá místa můžete s klidným srdcem projít i bez jištění. “Nebeský žebřík” stojí za čekání ve štrůdlu lidí. Pokud si chcete odnést hezkou fotku, musíte jít opravdu buď první a nebo poslední (náš případ :)). Sestup od vrcholového kříže Vám také zabere cca dvě hodiny proto celou ferratu hodnotíme jako časově náročnější.

Na druhý den jsme si naplánovali volnější program, přece jen nás ještě čekala cesta domů. Hlavním bodem programu byla soutěska Silberkarklam. Do té se platil vstup přes 4 eura, ale i tak nás toto místo příjemně překvapilo. Během hodinové procházky po dřevěných lávkách jsme si užívali pohled na průzračnou vodu v řece, vodopády, okolní hory a to téměř bez lidi! Po návštěvě podobných míst na Slovinsku, ale i u nás v Čechách opravdu příjmená změna.

Cesta je zakončena příchodem na malebnou chatu, kde se můžete v případě potřeby občerstvit. A pak už hurá zpátky. Ti, kteří by toho ještě po včerejšku neměli dost se mohou od chaty vydat dále do hor, nebo vyzkoušet jednu ze tří ferrat přímo uvnitř soutěsky. My se však rozhodli vrátit zpět do Gossau a na doporučení “spolulezců” z předchozího dne vyzkoušet panoramatickou ferratku kolem jezera.

Ta je jednoduchá, rozmanitá (součástí je žebřík a lanový most), trvá přibližně hodinu a nachází se jen kousek od parkoviště. Po ferratě nás napadlo “udělat si to hezký” a uvařit si pozdní oběd přímo u jezera. Tak jako už mnohokrát předtím nás zachránily žlutý pytlíky Summit to eat. Pokud nechcete utrácet eura a tahat sebou extra nadobí a ingredience je tohle řešení prostě ideál! A takový oběd s výhledem mnohdy nemá ani na tu nejlepší restauraci.

Libilo se? Tak si zabal výbavu, co ti chybí dokup na www.mladyhoral.cz, natankuj plnou a #letslezem!

Mohlo by se ti hodit

Feratový set Petzl Kit Via Ferrata Plynový vařič VAR 2 Kuře Fajita s rýží SUMMIT TO EAT

Výlet v kostce:

1 . ferrata

 • výchozí bod: Gosausee
 • časová náročnost: 5-10 hodin - podle lidí a záleží na využití lanovky pro přiblížení
 • obtížnost: C
 • náklady: parkovné zdarma, možnost využití lanovky 11 eura jednosměrná, 16 euro zpáteční

Soutěska

 • výchozí bod: parkoviště Silberkarklamm
 • časová náročnost: 1 hodina
 • náklady: parkovné zdrama, vstup 4,20 euro

2 . ferrata

 • výchozí bod: Gosausee
 • časová náročnost: 1-2 hodiny
 • obtížnost: C
 • náklady: parkovné zdrama

Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: