Finále celostátní soutěže Mladí Horalové

Stejně jako v lońském roce jsme podpořili a stali se součástí finále celostátní soutěže, která nese příznačný název Mladí Horalové.

Outdoorová soutěž Mladí horalové startovala 21. 9. 2019 na Pastvinách. Po úspěšném prvním ročníku outdoorového závodu Mladí horalové, který proběhl v loňském roce na Malé Skále, se letos sešli mladí sportovci u Pastvinské přehrady v podhůří Orlických hor. Průběh závodu tentokrát zajišťoval oddíl HK Lanškroun, z.s. ve spolupráci s ČHS a členy účastnících se horolezeckých oddílů.

Na startu se sešlo ve dvou věkových kategoriích 26 čtyřčlenných smíšených týmů z celé republiky. Geograficky vzato od Litoměřic po Karvinou a od Liberce po Vsetín. Představit tento všestranný a fyzicky náročný závod není zcela jednoduché. Definovat by se dal tím, že závodníci se musí popasovat se všemi eventuálními situacemi a problémy, které by v letních horách mohli zažít.

Svým způsobem se tedy tato soutěž vrací ke kořenům horolezectví, které bylo především všestrannou venkovní aktivitou. Současné sportovní lezení se totiž odehrává už výhradně na překližce. V soutěži Mladí horalové ale nejde jen o lezení na skalách a slaňování. Na týmy čeká zdolání běžecké trasy s lezeckým vybavením, první pomoc, práce s mapou a buzolou, lezení a slaňování na přírodních skalách, překonávání lanových překážek, prusíkování a uzlování, stavění stanu na čas a jízda na kánoi nebo raftu s řešením šifry.

Závod se běží na čas a horalové musí po celou dobu spolupracovat, pomáhat si a řešit celou řadu strategických rozhodnutí i vědomostních úkolů. Jakékoliv chyby, pomalost nebo neobratnost se promítají do výsledného času. Letos byla na Pastvinách náročná i šestikilometrová trasa, na které se plnily jednotlivé disciplíny. Začínala u Pastvinské přehrady ve výcvikovém středisku Univerzity Palackého Olomouc a prudce stoupala lesem více než 200 výškových metrů až k vrcholům Studeneckých skal. Následující seběh sportovce zavedl zpět k hladině Pastvinské nádrže.

V mladší kategorii 8 – 12 let startovalo v rámci závodu 9 týmů. Ze startovní listiny bylo patrné, že soutěž mnohé týmy oslovila už loni, a tak se s nabitými dovednostmi vrátili znovu na start. Nejlépe si nakonec vedl tým z HK Atlas Opava, který se po loňské stříbrné příčce vyhoupl na celkové prvenství. Druzí skončili s odstupem patnácti minut mladí horolezci z pořádajícího oddílu HK Lanškroun a třetí HO Alpici Milovice. Pro ně musela být třetí příčka vůbec sladká, protože v loni skončili poslední.

Ve starší kategorii se sešla o něco početnější konkurence 15 týmů. Pro úspěch v závodu je klíčová jistá míra sveřeposti nepovolit a vytrvat ve vysokém tempu. O ostatních týmech totiž nemají ani závodníci a ani pořadatelé až do vyhodnocení výsledků žádné průběžné informace. Takticky a fyzicky nejlépe si nakonec vedl tým pořadatelského oddílu HK Lanškroun, když porazil o patnáct minut i loňského vítěze z LK Mšeno. Třetí pak doběhl TJ Sokol Nymburk.

Na vítězná družstva krom hodnotných cen čeká také VÍKENDOVÝ POBYT s průvodcem v Tatrách nebo Alpách. Domácí oddíl několikrát pochválil „otec“ této soutěže Roman Šmíd z Komise mládeže ČHS.

Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: