Bezpečnostní prvky na sjezdovce

Ohledně povinné výbavy za volantem nebo na kole má řada lidí jasno, nebo aspoň tuší. Jak je to ale na sjezdovkách?

Pokud se chystáte brázdit jen tuzemské sjezdovky, nemáte ohledně výbavy povinnost prakticky žádnou. Pozor ale, jestli plánujete za lyžováním vyjet za hranice – v řadě zemí je nošení helmy pro děti a mladistvé povinné!

U nás vás na vlek pustí i bez přilby, brýlí, rukavic a dalších věcí, kteří mnozí z nás bereme jako samozřejmost. Všechny tyto části lyžařské / snowboardistické výbavy ale mají za účel nás nějakým způsobem chránit od možného poranění. Takže i když za jejich absenci nevyfasujete pokutu, rozhodně je doma nenechávejte.

Vezmeme to od shora dolů:


Přilba
Lyžařské přilby dnes najdete v nejrůznějších tvarech, barvách i provedeních, ale všechny patří mezi ty nejdůležitější prvky lyžařské výbavy už od první návštěvy sjezdovky. I kdyby člověk jezdil sebeopatrněji, nikdy nebude na sjezdovce sám a nehoda může čekat kdekoli. Už dávno jsou navíc pryč časy, kdy byly přilby ošklivé a každý v nich vypadal jako nepovedený tankista.

Některé firmy taky nabízí oproti standardním přilbám nějakou tu bezpečnostní vychytávku navíc. Je tomu tak i třeba u Švédské značky POC. Přilby s označením SPIN v sobě nosí speciální gelovou vložku, která funguje tak, že když přilba dostane vnější náraz, velkou část této energie pojmou právě tyto gelové váčky. Hlava uvnitř přilby tak zůstane chráněná a bez poškození.


Brýle
Poletující sníh, ale i jen zmrzlý studený vzduch vám můžou činit problémy při rychlém rozhodování nebo při odhadování vzdálenosti. Proto doporučujeme nepodcenit výběr brýlí a sáhnout po těch kvalitnějších, které mají lepší čočky. Dnes si už můžete vybrat skla podle aktuálních podmínek a prostředí, ve kterém sport provozujete. A ti z vás, co si kromě funkčnosti potrpí i na design jistě ocení, že brýle různých tvarů a barev se také dají použít jako pěkný módní doplněk.


Chránič páteře
Tzv. páteřák nachází uplatnění hned v několika sportech a lyžování i snowboarding mezi ně rozhodně patří. Doby, kdy byly chrániče člověku na obtíž při každém pohybu a připadal si jako želva v krunýři, jsou naštěstí ty tam. Většina firem začala při výrobě páteřáků využívat tzv. chytrou pěnu, která je při normálním pohybu poddajná a pružná, ale při prudkém nárazu okamžitě ztvrdne. Nebrání tak přirozenému pohybu, ale chrání člověka před poraněním páteře.

 


Rukavice
Nedílnou součástí lyžařského vybavení jsou rukavice. Dalo by se říci, že i ty jsou do jisté míry bezpečnostní prvek. Krom toho, že vám nezmrznou prsty, chrání vás i před pořezáním o hrany lyží a v případě pádu před sedřením rukou. Stejně jako u ostatních součástí lyžařské výbavy, i rukavic dnes najdete na trhu doslova mraky. Je tak jen na vás, abyste si vybrali, jak teplé rukavice potřebujete, jakou barvu, design a zda máte rádi spíš palčáky, nebo prstové rukavice.

 

I když to za oknem ještě nevypadá, zimní sezóna už pomalu klepe na dveře a teď je proto ten správný čas svoji lyžařskou výbavu zkontrolovat a doplnit nebo obnovit. U nás na Horalovi najdete široký výběr od předních sportovních značek, tak neváhejte a udělejte si radost už teď!

 

Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: